10 (1-2 х) = 5 (2 х-3) - 3 (11 х-5)

+2
Ответы (1)
  1. 3 января, 06:43
    0
    10 (1-2 х) = 5 (2 х-3) - 3 (11 х-5)

    10-20x=10x-15-33x+15

    10-20x=-23x

    -23x+20x=10

    -3x=10

    x=10: (-3)

    x=-3 1/3