1) 9-5 (x+1) = 4+x

2) 13,7-2,2x=1,5x+2,6

3) 8-3x=4 (x-1) = (x-6)

+5
Ответы (1)
  1. 11 октября, 17:14
    0
    1.

    9-5x-5=4+x

    -5x=4-9+5

    -5x=0

    x=0

    2.

    -2,2x-1,5x=2,6-13,7

    -3,7x=-11,1

    x=3