Запиште смешеное число 1) 5 1/4 со знаменателем 8, 12, 28, (2) 8 1/7 со знаменателем 21, 35, 49

+1
Ответы (1)
  1. 25 ноября, 18:37
    0
    5 1/4=21/4=42/8=63/12=147/28 8 1/7=57/7=171/21=285/35=399/49 5 2/8=5 3/12 = 5 7/28 8 3/21 = 8 5/35=8 7/49