9 1/5 - (5x-4 1/2) : 11 1/4=8 14/15

+4
Ответы (1)
  1. 12 июля, 17:37
    0
    9 1/5 - (5 х - 4 1/2) : 11 1/4 = 8 14/15

    (5 х - 4 1/2) : 11 1/4 = 9 1/5 - 8 14/15 = 9 3/15 - 8 14/15 = 4/15

    5 х - 4 1/2 = 4/15 * 11 1/4 = 4/15 * 45/4 = 45/15 = 3

    5 х = 3 + 4 1/2 = 7 1/2

    х = 7 1/2 : 5 = 15/2 * 1/5 = 3/2 = 1 1/2 = 1,5

    х = 1,5