What numberslie between 3/4 and 8/9 whose denominator is 36?

+1
Ответы (1)
  1. 30 октября, 21:05
    0
    1) 3/4; 36/4=9 - > 3/4 = (3*9) / (4*9) = 27/36;

    2) 8/9; 36/9=4 - > 8/9 = (8*4) / (9*4) = 32/36;

    numbers lie between 27 and 32 is 28, 29, 30, 31.

    answer: 28/36; 29/36; 30/36; 31/36