Tg23*tg293+sin52*sin128-sin322*sin142

+4
Ответы (1)
  1. 24 июля, 03:24
    0
    Tg23*tg (270+23) + sin52*sin (180-52) - sin (360-38) * sin (180-38) = - 1+1=0

    tg23*tg293=sin293sin23/cos293cos23=

    =1/2 * (cos270-cos316)) / [1/2 * (cos270+cos316) ]=-cos316/cos316=-1

    sin52*sin52 - (-sin38) * sin38=sin²52+sin²38=sin² (90-38) + sin²38=cos²38+sin²38=1