А) 19 х - 12 х = 3,192

б) 3 х + 5 х + 0,136 = 6,7

в) 4,18 - 12 х = 3,22

г) 6 х - 11,4 = 3,48

+5
Ответы (1)
  1. 21 октября, 03:42
    0
    19x-12x=3.192

    7x=3.192

    x=3.192 : 7

    x=0.456

    3 х+5 х+0,136=6,7

    8x+0.136=6.7

    8x=6.7-0.136

    8x=6.564

    x=6.564:8

    x=0.8205

    4,18-12 х=3,22

    -12x=3.22-4.18

    -12x=-0.96

    12x=0.96

    x=0.96 : 12

    x=0.08

    6 х-11,4=3,48

    6x=3.48+11.4

    6x=14.88

    x=14.88 : 6

    x=2.48