1) 7 х - (3 х+2 х) = х+9

2) 13 - (2 х-5) = х-3

3) 3 х - (10-9 х) = 22 х

4) 26 - (17-2 х) = 5 х

+3
Ответы (2)
  1. 21 января, 09:43
    0
    4) 26 - (17-2 х) = 5 х

    26-17+2 х=5 х

    2 х-5 х=9

    -3 х=9

    х=-3
  2. 21 января, 10:43
    0
    1) 7 х - (3 х+2 х) = х+9

    7 х-3 х-2 х=х+9

    2 х=х+9

    2 х-х=9

    х=9

    2) 13 - (2 х-5) = х-3

    13-2 х+5=х-3

    -2 х-х=-3-13-5

    -3 х=-21

    х=7

    3) 3 х - (10-9 х) = 22 х

    3 х-10+9 х=22 х

    12 х-10=22 х

    22 х-12 х=-10

    10 х=-10

    х=-1

    4) 26 - (17-2 х) = 5 х

    26-17+2 х=5 х

    5 х-2 х=9

    3 х=9

    х=3