2 1/3 х+1 1/15 х=6 4/5

+2
Ответы (1)
  1. 31 октября, 13:37
    0
    2 1/3 х+1 1/15 х=6 4/5

    7/3 х+16/15 х=34/5

    (35 х+16 х) / 15=34/5 I·5

    51/3 х=34

    51 х=34·3

    51 х=102

    х=2