X/8+3/8=1 x/8-3/8=0 x/8-3/8=1 1-x/8=3/8

+1
Ответы (2)
  1. 24 мая, 20:17
    0
    Х/8 + 3/8 = 1

    (х+3) : 8=1

    х+3 = 8

    х=8-3

    х=5

    х/8-3/8=0

    х-3=0

    х=3

    х/8-3/8=1

    (х-3) : 8=1

    х-3=8

    х=8+3

    х=11

    1-х/8=3/8

    1=х/8+3/8

    1 = (х+3) : 8

    8=х+3

    х=8-3

    х=5
  2. 24 мая, 22:37
    0
    Х/8 + 3/8 = 1 х/8 - 3/8 = 0

    х/8 = 1 - 3/8 х/8 = 3/8

    х/8 = 5/8 х = 3/8 * 8

    х = 5/8 * 8 х = 3

    х = 5

    х/8 - 3/8 = 1 1 - х/8 = 3/8

    х/8 = 1 + 3/8 = 1 3/8 х/8 = 1 - 3/8

    х/8 = 11/8 х/8 = 5/8

    х = 11/8 * 8 х = 5/8 * 8

    х = 11 х = 5