2/3 : x=1/2/3 : 5/1/3

+2
Ответы (1)
  1. 26 января, 06:56
    0
    2/3:Х=1/2/3:5/1/3

    2:3 Х=5/3:16/3

    2:3 Х = (5 х36) : (3 х16)

    2:3 Х=5:16

    5 х3 Х=2 х16

    15 Х=32

    Х=32:15=2/2/15