А) 4 х-12=18-х;

б) 21 х-5 (2 х-7) = 24;

в) 0,15 (х-4) = 9,9-0,3 (х-1)

+1
Ответы (1)
  1. 11 октября, 09:53
    0
    а) 4 х - 12 = 18 - х б) 21 х - 5 (2 х - 7) = 24

    4 х + х = 18 + 12 21 х - 10 х + 35 = 24

    5 х = 30 11 х = 24 - 35

    х = 30 : 5 11 х = - 11

    х = 6 х = - 11 : 11

    х = - 1

    в) 0,15 (х - 4) = 9,9 - 0,3 (х - 1)

    0,15 х - 0,6 = 9,9 - 0,3 х + 0,3

    0,15 х + 0,3 х = 9,9 + 0,3 + 0,6

    0,45 х = 10,8

    х = 10,8 : 0,45

    х = 24