Lg^2 x + lg x^2 = lg^2 2 - 1

+3
Ответы (1)
  1. 22 сентября, 04:05
    0
    Lg^2 x+2lg x+1=lg^2 2

    (lg x+1) ^2 = (lg 2) ^2

    lg x+1=lg 2

    lg x=lg 2-1

    lg x = lg 2 - lg 10

    lg x = lg 2/10

    x=2/10

    x=1/5