CH=CH+Br2

CH3-CH=CH2+HCl

C2H2+O2

+1
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 19:00
    0
    С2 Н2 + Br2 = C2H2Br2

    CH3-CH=CH2 + HCl = CH3-CH2-CH2Cl

    2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O