Be-Be O-Be Ce-Be (OH) 2

+3
Ответы (1)
  1. 14 декабря, 08:43
    0
    2Be + O2 = 2BeO

    BeO + 2HCl = BeCl2 + H2O

    BeCl2 + 2NaOH = Be (OH) 2 + 2NaCl