Гидратация гептина-2

+1
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 12:58
    0
    реакция Кучерова

    CH3-CH2-CH2-CH2-C≡C-CH3 + H2O + HgSO4 = CH3-CH2-CH2-CH2-C (=O) - CH2-CH3