Вычислите Mr (HClO4)

Fe (ON) 3

K2CO3

+5
Ответы (1)
  1. 3 декабря, 02:41
    0
    Mr (HClO4) = 1+35.5+16*4=36.5+64=100.5

    Mr Fe (OH) 3 = 56+3+48=107

    Mr K2CO3 = 40*2+12+48=80+12+48=140