CaCO3-A-Ca (OH) 2-Ca (NO3) 2-Б-CaCl2

+3
Ответы (1)
  1. 14 июля, 12:56
    0
    CaCO3=CaO+CO2

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2H2O

    Ca (NO3) 2=CaO+NO2

    CaO+2HCl=CaCl2+H2O