Al4c3-1-ch4-2-ch---ch-3-ch3-c--o-h ((отвлетвление вниз от ch4) - 4-ch3cl-5-c2h6-6-co2

+4
Ответы (1)
  1. 30 мая, 20:39
    0
    1. Al4C3 + 12H2O = 3CH4 + 4Al (OH) 3

    2.2CH4 = C2H2 + 3H2

    3. C2H2 + H2O = CH3CHO

    4. CH4 + Cl2 = CH3Cl + HCl

    5.2CH3Cl + 2Na = C2H6 + 2NaCl

    6.2C2H6 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O