CH3-CH2-CH2OH - (H2SO4 t) - >x1 - (Cl2) - >x2 - (KOH (спирт. р-р), изб) - >x3 - (C акт, t) - >x4 - (Br2, Fe) - >x5

+3
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 07:45
    0
    CH3-CH2-CH2-OH+H2SO4=CH3-CH=CH2+H2O

    CH3-CH=CH2+CL2=CH3-CH-CL-CH2-CL

    CH3-CH-CL-CH2-CL+KOH=CH3-C≡CH

    CH3-C≡CH+C = C6H3 (CH3) 3

    C6H3 (CH3) 3+Br2=C 6H2 (CH3) Br+HBr