Li2o> lioh> li2so3 >li2so4> licl >lino3

+5
Ответы (1)
  1. 7 мая, 04:26
    +1
    Li2O + H2O = 2 LiOH

    2LiOH + SO2 = Li2SO3 + H2O

    Li2SO3 + H2SO4 = Li2SO4 + SO2 + H2O

    Li2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2 LiCl

    LiCl + AgNO3 = AgCl + LiNO3