Выполнить превращение

CH3-CH2-CH2OH - > CH3-CH2-CH2Y - > CH2-CH = (двойная связь) CH2 - > CH3-CH2-CH3 - > CO2

+4
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 16:22
    0
    СH3-CH2-CH2-OH+HI ⇒CH3-CH2-CH2-I+H2O

    CH3-CH2-CH2-I + KOH⇒KI+H2O+CH2-CH=CH2

    CH2-CH=CH2+H2 ⇒ CH2-CH2-CH3

    4CH2-CH2-CH3+19O2 = 12CO2+14H2O