CH3-CH2-OH+? →CH2=CH2

CH2=CH2+?→ CH3-CH3

CH3-CH3+HCL → CH3-CH2-CL (правильно?)

CH3-CH2-CL+KOH→ CH2≈CH2

CH2≈CH2+?→CO2

+3
Ответы (1)
  1. 12 августа, 05:40
    0
    CH2=CH2 + H2 = = CH3-CH3

    CH3_CH3+Cl2 = CH3-CH2Cl + HCl

    CH3CH2Cl + KOH (спирт) = CH2=CH2 + KCl+H2O

    CH2=CH2 + 3O2 = = 2CO2+2H2O