CH2=CH2 + (O) + H2O

CH2=CH=CH3+HOH

CH3-CH=CH-CH3+HL

CH2=CH-CH2-CH=CH2+H2

CH3-C=C-CH3+CL2

+3
Ответы (1)
  1. 23 мая, 16:52
    0
    2H2C=CH2 + 2[O] (PdCl2+CuCl2) = 2H3C-CHO;

    H2C=C=CH2 + H2O (+H+) = H3C-C (O) - CH3;

    H3C-CH=CH-CH3 + HCl = H3C-CH (Cl) - CH2-CH3;

    H2C=CH-CH2-CH=CH2 + H2 = H2C=CH-CH2-CH2-CH3;

    H3C-CH=CH-CH3 + Cl2 = H3C-CH (Cl) - CH (Cl) - CH3.