Cu-CuO-Cu (NO3) 2-Cu (OH) - CuO-CuO4-CuCl-Cu (NO3) 2

+3
Ответы (1)
  1. 28 сентября, 19:51
    0
    CuCl2+Zn=ZnCl2+Cu

    2Cu+O2=2CuO

    CuO+HNO3=Cu (NO3) 2+H2O

    Cu (NO3) 2+2NaOH=Cu (OH) 2+2NaNO3

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO3) 2 + H2O

    Cu (NO3) 2 + 2KOH = 2KNO3 + Cu (OH) 2

    СuCl2 + Fe = Cu + FeCl2