Li-Li2O-LiOH-LiCl

Na-Na2O2-Na2O-NaOH

+2
Ответы (1)
  1. 19 июня, 16:59
    0
    4Li + O₂ = 2Li₂O

    Li₂O + H₂O = 2LiOH

    LiOH + HCl = LiCl + H₂O

    2Na + O₂ = Na₂O₂

    Na₂O₂ + 2Na = 2Na₂O

    Na₂O + H₂O = 2NaOH