Ch3-c (ch3) = ch2+kmno4+H2O=?

+3
Ответы (1)
  1. 13 января, 23:14
    0
    CH3-C (CH3) = CH2+KMnO4+H2O = CH3-C (-CH3 вниз, - OH вверх) - CH2-OH + KOH + MnO2