Fe (oh) 2->fe (no3) 2->FeO->Fe

+3
Ответы (1)
  1. 29 ноября, 23:47
    0
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2FeCl2 + 2HNO3 = Fe (NO3) 2 + 2HClFe (NO3) 2 + 2KOH = Fe (OH) 2 + 2KNO3 Fe (OH) 2 = FeO + H2O