X = 5 sin 2π*t

U (t) - ?

A (t) - ?

+4
Ответы (1)
  1. 25 апреля, 06:17
    0
    X = 5 * sin (2*π*t)

    x' = v (t) = (5 * sin (2*π*t)) ' = 5 * 2 * π * cos (2*π*t)

    v (t) = 10*π*cos (2*π*t)

    x'' = a (t) = (5 * sin (2*π*t)) '' = (10*π*cos (2*π*t)) ' = - 10*π * 2*π * sin (2*π*t)

    a (t) = - 20*π² * sin (2*π*t)