M - 10 кг

h1-20 м

u-2

Ek=3Ep

h2=?

+1
Ответы (1)
  1. 28 августа, 01:19
    0
    Дано m=10 кг h1=20 м Eк2=3*Ep2

    h2 - ?

    m*g*h1=Eк2+Ep2

    m*g*h1=4*Ep2

    m*g*h1=4*m*g*h2

    h2=h1/4=20/4=5 м