Q1=6 мк КЛ

q2=2 мк КЛ

r = 1 см

F=?

+3
Ответы (1)
  1. 16 декабря, 00:45
    0
    F = (k (Q1*q2)) / r²

    F = (6*10^ (-6) * 2*10^ (-6) * 9*10^9) / (10^ (-2)) ² = (108*10^ (-3)) / 10^ (-4) = 108*10^1=1080 Кл