A (b-c) + b (c-a) - c (b-a)

-8-2 (1-b) - 2b+1

a (b+c-bc) - b (c+a-ac) + c (b-a)

+4
Ответы (1)
  1. 28 сентября, 21:35
    0
    a (b-c) + b (c-a) - c (b-a) = ab-ac+bc-ab-bc+ac=0

    -8-2 (1-b) - 2b+1=-8-2+2b-2b+1=-9

    a (b+c-bc) - b (c+a-ac) + c (b-a) = ab+ac-abc-bc-ab+abc+bc-ac=0