3 ctd^2 (3 П/2+х/3) - 2 tg x/3=1

+1
Ответы (1)
  1. 8 марта, 00:03
    0
    Решение:

    3tg^2x/3-2tgx/3-1=0

    tgx/3=t

    3t^2-2t-1=0

    t=1 tgx/3=1 x/3=П/4+Пk x=3 П/4+3 пk

    t=-1/3

    tgx/3=-1/3 x/3=-arctg1/3+Пk

    x=-3arctg1/3+3 Пk.