4 (x+3) = 5 (x-2)

-2 (x-5) + 3 (x-4) = 4x+1

3 (x-1) = 2 (x+2)

3 (x-5) - 2 (x+4) = - 5x+1

+4
Ответы (2)
  1. 9 марта, 21:49
    0
    4 х+12=5 х-10

    4 х-5 х=-10-12

    -х=-22

    х=22

    -2 х+10+3 х-12=4 х+1

    -2x + 10 + 3x - 12 = 4x + 1

    3x = - 3

    x = - 1

    3 (x-1) = 2 (x+2)

    3x - 3 = 2x + 4

    x = 7

    3 (x-5) - 2 (x+4) = - 5x+1

    3x - 15 - 2x - 8 = - 5x + 1

    6x = 24

    x = 4
  2. 9 марта, 22:17
    0
    4 (x+3) = 5 (x-2)

    4x + 12 = 5x - 10

    x = 22

    -2 (x-5) + 3 (x-4) = 4x+1

    -2x + 10 + 3x - 12 = 4x + 1

    3x = - 3

    x = - 1

    3 (x-1) = 2 (x+2)

    3x - 3 = 2x + 4

    x = 7

    3 (x-5) - 2 (x+4) = - 5x+1

    3x - 15 - 2x - 8 = - 5x + 1

    6x = 24

    x = 4