7 х + (7 х-3) - (-8 х-8) = х+26

+1
Ответы (2)
  1. 21 марта, 05:49
    0
    7x+7x-3+8x+8=x+26 7x+7x+8x-x=26-8+3 21x=21 x=1
  2. 21 марта, 08:37
    0
    7x+7x-3+8x+8=x+26

    7x+7x+8x-x=3+26-8

    21x=21

    x=21/21

    x=1