1) - 3x+1-3 (x+3) = - 2 (1-x) + 2

2) - 5x-2+4 (x+1) = 4 (-3-х) - 1

+1
Ответы (2)
  1. 4 мая, 05:55
    0
    1) - 3x+1-3x-9=-2+2x+2

    -3x+1-3x-9+2-2x-2=0

    -8x-6=0

    -8x=6

    x=-6/8=-3/4

    2) - 5x-2+4x+4=-12-4x-1

    -5x-2+4x+4+12+4x+1=0

    3x+3=0

    3x=-3

    x=-1
  2. 4 мая, 06:59
    0
    -3x+1-3 (x+3) = - 2 (1-x) + 2 - 3x+1-3x-9=-2+2x+2 - 6x-8=2x - 6x-2x=8 - 8x=8 X=-1 - 5x-2+4 (x+1) = 4 (-3-x) - 1 - 5x-2+4x+4=-12-4-4x-1 - x+2=-13-4x - x+4x=-13-2 3x=-15 X=-5