A) (4y^2+9) (2y-3) (2y+3)

б) (7m^2-3n^3) (7m^2+3n^3)

+2
Ответы (1)
  1. 4 января, 04:51
    0
    (4y^2+9) (2y-3) (2y+3) = (4y^2+9) (4y^2-9) = (16 у^4-81)

    (7m^2-3n^3) (7m^2+3n^3) = (49m^4-9n^6)