A) b (5-b) + 2 (5-b)

б) 8 (y+5) - (y+5) ²

+2
Ответы (1)
  1. 30 мая, 21:51
    0
    A: b (5-b) + 2 (5-b) = (b+2) • (5-b)

    B: 8 (y+5) - (y+5) (y+5) = (y+b) • (3-y)