8m-n/mn-m^2 - m-8n/mn-n^2

+5
Ответы (1)
  1. 9 августа, 09:53
    0
    (8m - n) / (mn - m²) - (m - 8n) / (mn - n²) = (8m - n) (mn - n²) / (mn - m²) (mn - n²) - (m -

    - 8n) (mn - m²) / (mn - m²) (mn - n²) = ((8m - n) (mn - n²) - (m - 8n) (mn - m²)) / (mn - m²) (mn - n²) = (8m²n - 8mn² - mn² + n³ - (m²n-m³ - 8mn² + 8nm²)) / (mn - m²) (mn - n²) =

    = (8m²n - 8mn² - mn² + n³ - m²n + m³ + 8mn² - 8nm²) / (mn - m²) (mn - n²) = (n³ -

    - mn² - m²n + m³) / (m²n² - m³n - mn³ + m²n²) = (n³ - mn² - m²n + m³) / nm ((-m²) + mn

    + mn - n²) = (n³ - mn² - m²n + m³) / (-nm) (m² - 2mn + n²)