7 tg x - 10ctg x + 9 = 0

+4
Ответы (1)
  1. 1 мая, 04:34
    +1
    7 tg x - 10ctg x + 9 = 0 | * tgx

    7 tg ² x - 10 + 9tgx = 0

    tgx = z

    7z ² + 9z - 10 = 0

    z₁ = - 2 z₂ = 5/7

    tgx = - 2 tgx = 5/7

    x = arctg (-2) + πk, k ∈Z x = arctg (5/7) + πn, n ∈Z