1) (Х^2+5 Х) / (Х+3) = 4

2) (2 Х+3) / (Х+2) = (3 Х+2) / Х

+4
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 21:45
    0
    1) (х²+5 х) / (х+3) = 4 х≠-3

    х²+5 х-4 (х+3) = 0

    х²+5 х-4 х-12=0

    х²+х-12=0

    Д=1+48=7²

    х1=-1+7/2=3

    х2=-1-7/2=-4

    х1=3, х2=-4

    2) (2 х+3) / (х+2) = (3 х+2) / х х≠-2 х≠0

    (2 х+3) х - (3 х²+6 х+2 х+2) = 0

    2 х²+3 х-3 х²-8 х-4=0

    х²+5 х+4=0

    Д=25-16=3²

    х1=-5+3/2=-1

    х2=-5-3/2=-4

    х1=-1, х2=-4, х≠-2, х≠0.