1. (a+7) (a-7)

2. (6+x) (6-x)

3. (4b-1) (4b+1)

4. (8m+3y) (3y-8m)

5. (x^7 - q^5) (x^7+q^5)

6. (7a²y³ - 1|5ay²) (7a²y³+1|5ay²)

7.

8.

9.

+1
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 13:53
    0
    1. (a+7) (a-7) = а ²-49

    2. (6+x) (6-x) = 36-х ²

    3. (4b-1) (4b+1) = 16b ²-1

    4. (8m+3y) (3y-8m) = 9y ²-64m²

    5. (x^7 - q^5) (x^7+q^5) = x^14-q^10

    6. (7a²y³ - 1|5ay²) (7a²y³+1|5ay²) = 49a^4y^6-1/25a^2y^4