1) (a-3) ^3 - (a+4) ^3 = 2) (15-a) ^2 - (20+a) ^2=

+1
Ответы (1)
  1. 30 ноября, 19:40
    0
    1)

    (a-3) ^3 - (a+4) ^3 = (a-3-a-4) ((a-3) ^2 + (a-3) (a+4) + (a+4) ^2) = -

    -7 (a^2-6a+36+a^2+a-12+a^2+8a+16) =

    -7 (3a^2+3a+40) = - 21a^2-21a-280

    2) (15-a) ^2 - (20+a) ^2 = (15-a-20-a) (15-a+20+a) =

    (-2a-5) 35=-70a-175