3^ (x-1) - 3^ (x) + 3 ^ (x+1) = 63

+2
Ответы (1)
  1. 3 ноября, 13:15
    0
    3^ (x-1) - 3^ (x) + 3 ^ (x+1) = 63

    3 ˣ/3-3ˣ+3ˣ*3=63

    (3ˣ-3ˣ*3+3ˣ*3²) / 3 = (63*3) / 3

    3ˣ-3ˣ*3+3ˣ*3²=189

    3ˣ (1-3+9) = 189

    3ˣ*7=189

    3ˣ=189/7

    3ˣ=27

    x=3