7 х-с/2 х-c+2 с+8 х/6 с+2 х

+1
Ответы (1)
  1. 25 октября, 16:15
    0
    (7x-c) / (2x-c) + 2 (c+4x) / 2 (3c+x) = (7x-c) / (2x-c) + (c+4x) / (3c+x) =

    = (7xc+7x²-3c²-xc+2xc-c²+8x²-4xc) / (2x-c) (3c+x) = (15x²-4c²+4xc) / (2x-c) (3c+x)