3x-6/х+7=0

... ь ...

+2
Ответы (1)
  1. 17 октября, 11:04
    0
    3 х-6 / х+7=0 * х

    3 х2 + 7 х - 6 = 0

    D = 7 в квадрате - 4*3 * (-6) = 121

    х1,2 = - 7+-11 / 6

    х = - 3 или х = 2/3