решить:

1) (a+b+c) + (a-b+c)

2) (x-y+n) + (x-y-n)

3) (7a-3b) - (5a+3b) - (a-5b)

4) (8x-5) + (3x-7) - (9x-11)

5) 43x-19y - (15x-34y) + (9x-7y)

6) 48a - (2a-2b) - (14b-28a) + (24b-18a)

7) 5-7a - (8-6a) + (5+a)

+1
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 15:47
    0
    1) a+b+c+a-b+c=2a+2c=2 (a+c)

    2) x-y+n+x-y-n=2x-2y=2 (x-y)

    3) 7a-3b-5a-3b-a+5b = a-b

    4) 8x-5+3x-7-9x+11=2x-1

    5) 43x-19y-15x+34y+9x-7y=37x-8y

    6) 48a-2a+2b-14b+28a+24a-18a = 79a-12b

    7) 5-7a-8+6a+5+a=2