2 а (х+у) + b (х+у) =

у (а-b) - (a-b) =

+1
Ответы (1)
  1. 22 октября, 14:04
    0
    2a (x+y) + b (x+y) = 2 ах+2aу+bx+by

    y (a-b) - (a-b) = ay-by-a+b