а) 2 х+у=1 5 х+2 у=0 б) х-2 у=7 х+2 у=-1

+4
Ответы (1)
  1. 7 апреля, 15:02
    0
    1)

    2x+y=1 y=1-2x

    5x+2y=0

    5x+2 (1-2x) = 0

    5x+2-4x=0

    x=-2

    y=1-2 (-2)

    y=5

    x=-2; y=5

    2)

    x-2y=7 x=7+2y

    x+2y=-1

    7+2y+2y+1=0

    4y=-8

    y=-2

    x=7+2 (-2)

    x=3

    x=3; y=-2.