3x^2+4x+1=0 gjvfubnt gj; fkeqecnf

+5
Ответы (1)
  1. 6 октября, 02:16
    0
    3x^2 + 4x + 1 = 0

    D = 16 - 12 = 4

    x1 = (- 4 + 2) / 6 = - 2/6 = - 1/3

    x2 = (- 4 - 2) / 6 = - 6/6 = - 1